Nyhet: Eget kurs for daglige ledere i sokn

Illustrasjonsfoto: TK Film
Publisert: 12/10/2026
– Vi ønsker å tilby et opplegg som er tett på de utfordringene som daglige ledere møter i praksis, sier Jens A. Bjelland.

KA lanserer nå et nytt kurs for daglige ledere i sokn i Den norske kirke. Premieren finner sted i Oslo 11.-13. januar 2027, og påmeldingen er åpen.

– Tidligere hadde kirkeverger og daglige ledere felles grunnkurs, men det har vi nå gått bort fra. Parallelt med at vi lanserte et grunnkurs bare for kirkeverger tidligere i år, har vi jobbet med å snekre et helt eget kurs for daglige ledere, og det er nå klart til lansering, sier avdelingsdirektør Jens A. Bjelland i KA.

– En viktig og sammensatt rolle

Målgruppen for det nye kurset er daglige ledere i sokn i Den norske kirke, både de som er nye i rollen, og de som har erfaring og ønsker faglig påfyll og et sterkere nettverk.

Kurset skal gi deltakerne kunnskap, verktøy og trygghet i en lederrolle som ofte rommer både personalansvar, administrasjon og utviklingsarbeid i menigheten.

– Dette er et kurs som har vært mye etterspurt. Daglige ledere i sokn har en viktig og sammensatt rolle, og vi ønsker å tilby et opplegg som er tett på utfordringene de møter i praksis, sier Bjelland.

Refleksjon og erfaringsdeling

På kurset vil deltakerne få anledning til å styrke forståelsen av lederrollen og arbeide med problemstillinger som er relevante i den daglige ledelsen av et sokn. Samlingen legger også til rette for refleksjon, erfaringsdeling og læring sammen med andre som står i tilsvarende roller.

– Daglige ledere i sokn står i en arbeidshverdag med mange ulike oppgaver og forventninger. De skal bidra til god drift, legge til rette for ansatte og frivillige og samtidig støtte menighetsrådet i arbeidet med planer, prioriteringer og oppfølging, sier Bjelland.

Del i sosiale medier:
Powered by Cornerstone