– På noen måter er forholdene i kristne og ideelle organisasjoner ganske annerledes enn i resten av arbeidslivet. Derfor er det viktig for meg å kunne få bistand fra noen som har erfaring med de utfordringene vi kommer til å møte.
Det sier Rune Tobiassen, som begynte for fullt som daglig leder i organisasjonen Tro & Medier 1. januar i år. Ganske raskt etter tiltredelsen tok han kontakt med KA, og sist uke godkjente KA-styret søknaden om medlemskap.
Har 32 eierorganisasjoner
Tro & Medier har hittil vært medlem av Virke, men melder altså overgang til Hovedorganisasjonen KA.
– Jeg opplever KA som mer proaktiv og «på» og at de ikke bare kobler seg på hvis det skulle skje noe. I KA er også noe veiledning inkludert i medlemskapet, påpeker Tobiassen.
Tro & Medier er organisert som en forening med 32 medlemmer («eierorganisasjoner»), både kirkesamfunn, kristne organisasjoner og enkeltmenigheter. Organisasjonen har 7,5 årsverk fordelt på 12 ansatte.
– Hyggelig og inspirerende
Organisasjonen, som mange kanskje kjenner under tidligere navn som Kristelig Kringkastingslag og Familie & Medier, arbeider for «å gjøre Jesus synlig i mediene». Dette gjør de gjennom blant annet kurs, seminarer, medieutspill/-kommentar, podkaster og nettkurs. Tro & Medier har også i en årrekke delt ut utmerkelsen Medierosen.
– Den begrunnelsen som Rune Tobiassen gir for valget av KA, sier mye om hva vi ønsker å tilby. Derfor er det både hyggelig og inspirerende å kunne ønske Tro & Medier velkommen til oss, sier administrerende direktør i KA, Marit Brandt Lågøyr.
– Vi skal gjøre vårt aller beste for å innfri forventningene.